Kto získa benefity z vojen: historický kontext

Vojny sú historicky jedným z najtragickejších a zároveň najvýnosnejších javov pre rôzne odvetvia. Zatiaľ čo konflikty spôsobujú obrovské utrpenie a materiálne škody, pre určité skupiny – predovšetkým firmy z vojenského, energetického a finančného sektora – predstavujú príležitosti na obrovské zisky. Moderné dejiny sú plné príkladov, kde z vojnového chaosu vyšli víťazne predovšetkým korporácie, ktoré dokázali získať kontrakty na dodávky zbraní, surovín alebo sa podieľali na povojnovej rekonštrukcii.

Jedným z najvýznamnejších príkladov je vojna v Iraku v roku 2003. Tento konflikt, ktorý začali Spojené štáty pod vedením Georgea W. Busha, bol oficiálne zdôvodnený potrebou odstrániť Saddáma Husajna a nájsť údajné zbrane hromadného ničenia. No za politickými a bezpečnostnými dôvodmi stála aj snaha získať prístup k ropným zdrojom krajiny. ExxonMobil, Chevron a ďalšie americké ropné giganty profitovali z chaosu po invázii, keď získali lukratívne kontrakty na ťažbu irackej ropy. Po vojne sa tieto firmy stali kľúčovými hráčmi v obnovenej irackej ekonomike, a hoci krajina zažívala politický a bezpečnostný rozvrat, ropný priemysel pokračoval v generovaní ziskov.

Po útokoch z 11. septembra 2001 vtrhli Spojené štáty do Afganistanu s cieľom zničiť teroristickú sieť al-Káida a zvrhnúť Taliban. Dlhoročný konflikt bol nesmierne nákladný, ale pre niektoré firmy mimoriadne výnosný. Halliburton, firma, ktorej bývalý generálny riaditeľ Dick Cheney bol v tom čase viceprezidentom USA, získala kontrakty v hodnote miliárd dolárov na obnovu infraštruktúry a logistické operácie pre americkú armádu. Rovnako ako v prípade Vietnamu, aj v Afganistane vojenskí dodávatelia a súkromné bezpečnostné firmy na konflikte výrazne zarobili, zatiaľ čo krajina sa ponorila do nestability a chaosu.

Rok 2022 priniesol ďalší vážny konflikt, tentoraz v srdci Európy. Ruská invázia na Ukrajinu bola katastrofou pre milióny ľudí, ale aj ďalšou príležitosťou pre vojenský a energetický sektor. Od začiatku vojny sa mnohé západné firmy zapojili do poskytovania pomoci Ukrajine, a to nielen vo forme zbraní, ale aj v rámci povojnovej obnovy, ktorá ešte len začína.

Vojenský priemysel USA, vrátane gigantov ako Lockheed Martin a Raytheon Technologies, z vojny na Ukrajine profitujú. Spojené štáty dodali Ukrajine pokročilé zbrane, vrátane protitankových systémov Javelin a rakiet Patriot, čím tieto firmy zabezpečili nové objednávky v hodnote miliárd dolárov. Nielen americké, ale aj európske spoločnosti ako nemecký Rheinmetall zaznamenali prudký nárast výroby v reakcii na dopyt po zbraniach a vojenskej technike, ktorú Ukrajina používa na obranu.

V súčasnosti však je zaujímavé sledovať aj prístup Európy k vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine. Zatiaľ čo Spojené štáty dodávajú rozsiahlu vojenskú pomoc, Európska únia a jej členské krajiny, najmä Nemecko a Poľsko, zodpovedajú za väčšinu finančnej a humanitárnej podpory. Nemecký výrobca zbraní Rheinmetall hrá významnú úlohu pri poskytovaní vojenskej techniky Ukrajine, a napriek počiatočnej váhavosti sa Nemecko stalo jedným z najväčších prispievateľov vojenskej pomoci.

Vojna na Ukrajine je tragédiou, ktorá má globálne dôsledky. No rovnako ako v prípade predchádzajúcich konfliktov, aj tu existujú skupiny, ktoré z tohto chaosu profitujú. Spoločnosti z vojenského, energetického a finančného sektora, či už sú to americké alebo európske firmy, získavajú miliardové kontrakty a dlhodobé investičné príležitosti. Pre mnohé z týchto korporácií sú vojny, hoci ničivé pre spoločnosť, obchodnou príležitosťou na rozšírenie svojho vplyvu a ziskov.

M. KOVAČ

Demokrati a republikáni

06.11.2024

Politická konfrontácia medzi Demokratickou a Republikánskou stranou v USA predstavuje jeden z najdlhších a najvýznamnejších politických súbojov na svete. Vznik a vývoj týchto strán odráža zásadné zmeny a konflikty, ktoré formovali americkú spoločnosť, od občianskej vojny až po súčasné voľby, v ktorých sa rozhoduje o smerovaní krajiny. Korene konfliktu a vznik strán [...]

Americké voľby a ich dopad na Európu: Prečo by mali Európania sledovať každý krok USA?

31.10.2024

Keď sa blížia americké prezidentské voľby, diskusia v médiách sa rozhorí nielen v USA, ale po celom svete. Každé štyri roky sa mení vedenie jednej z najmocnejších krajín sveta, čo má za následok výrazné posuny v globálnej politike, ekonomike a bezpečnostných otázkach. Európa, aj keď geograficky vzdialená, je historicky a ekonomicky úzko prepojená so Spojenými [...]

Vojnové konflikty a ich vplyv na susedné krajiny

29.10.2024

Vojna je jedným z najstarších nástrojov riešenia sporov medzi národmi, ktorý prináša nielen utrpenie a smrť priamo zasiahnutým krajinám, ale má ďalekosiahle dôsledky na ich susedov a medzinárodné spoločenstvo. Dôvody, prečo krajiny vstupujú do vojenských konfliktov, sú rôznorodé. Môže ísť o územné spory, politickú nestabilitu, ekonomické záujmy či etnické a [...]

Olaf Scholz

Scholz odvolal ministra financií, nemecká vládna koalícia tým podľa médií končí

06.11.2024 20:47, aktualizované: 20:55

Nemecké médiá o koaličných rozhovoroch v posledných dňoch písali ako o osudových.

Miroslav Wlachovský diplomat

Diplomat Wlachovský: Neočakávam, že niekto z vlády dostane pozvánku na inauguráciu Trumpa

06.11.2024 19:30

Pre Slovensko bude zaujímavý vývoj situácia na Ukrajine a kroky Donalda Trumpa pri zavádzaní colných taríf.

Donald Trump, Melania Trump

Boháč, ktorý sa stal prezidentom. Trump je mýtus aj značka

06.11.2024 19:15

Sociopat, rasista, fašista či hrozba pre demokraciu. Aj také prívlastky prischli republikánovi, ktorý chce "Ameriku spraviť znova veľkou". Aký vlastne je?

Richard Glück

Poslanci zvolili za šéfa brannobezpečnostného výboru Glücka

06.11.2024 18:17

Postu šéfa parlamentného výboru sa tento týždeň vzdal Tibor Gašpar.

martinkovac1988

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 13342x
Priemerná čítanosť článkov: 1112x

Autor blogu

Kategórie