Kto získa benefity z vojen: historický kontext

Vojny sú historicky jedným z najtragickejších a zároveň najvýnosnejších javov pre rôzne odvetvia. Zatiaľ čo konflikty spôsobujú obrovské utrpenie a materiálne škody, pre určité skupiny – predovšetkým firmy z vojenského, energetického a finančného sektora – predstavujú príležitosti na obrovské zisky. Moderné dejiny sú plné príkladov, kde z vojnového chaosu vyšli víťazne predovšetkým korporácie, ktoré dokázali získať kontrakty na dodávky zbraní, surovín alebo sa podieľali na povojnovej rekonštrukcii.

Jedným z najvýznamnejších príkladov je vojna v Iraku v roku 2003. Tento konflikt, ktorý začali Spojené štáty pod vedením Georgea W. Busha, bol oficiálne zdôvodnený potrebou odstrániť Saddáma Husajna a nájsť údajné zbrane hromadného ničenia. No za politickými a bezpečnostnými dôvodmi stála aj snaha získať prístup k ropným zdrojom krajiny. ExxonMobil, Chevron a ďalšie americké ropné giganty profitovali z chaosu po invázii, keď získali lukratívne kontrakty na ťažbu irackej ropy. Po vojne sa tieto firmy stali kľúčovými hráčmi v obnovenej irackej ekonomike, a hoci krajina zažívala politický a bezpečnostný rozvrat, ropný priemysel pokračoval v generovaní ziskov.

Po útokoch z 11. septembra 2001 vtrhli Spojené štáty do Afganistanu s cieľom zničiť teroristickú sieť al-Káida a zvrhnúť Taliban. Dlhoročný konflikt bol nesmierne nákladný, ale pre niektoré firmy mimoriadne výnosný. Halliburton, firma, ktorej bývalý generálny riaditeľ Dick Cheney bol v tom čase viceprezidentom USA, získala kontrakty v hodnote miliárd dolárov na obnovu infraštruktúry a logistické operácie pre americkú armádu. Rovnako ako v prípade Vietnamu, aj v Afganistane vojenskí dodávatelia a súkromné bezpečnostné firmy na konflikte výrazne zarobili, zatiaľ čo krajina sa ponorila do nestability a chaosu.

Rok 2022 priniesol ďalší vážny konflikt, tentoraz v srdci Európy. Ruská invázia na Ukrajinu bola katastrofou pre milióny ľudí, ale aj ďalšou príležitosťou pre vojenský a energetický sektor. Od začiatku vojny sa mnohé západné firmy zapojili do poskytovania pomoci Ukrajine, a to nielen vo forme zbraní, ale aj v rámci povojnovej obnovy, ktorá ešte len začína.

Vojenský priemysel USA, vrátane gigantov ako Lockheed Martin a Raytheon Technologies, z vojny na Ukrajine profitujú. Spojené štáty dodali Ukrajine pokročilé zbrane, vrátane protitankových systémov Javelin a rakiet Patriot, čím tieto firmy zabezpečili nové objednávky v hodnote miliárd dolárov. Nielen americké, ale aj európske spoločnosti ako nemecký Rheinmetall zaznamenali prudký nárast výroby v reakcii na dopyt po zbraniach a vojenskej technike, ktorú Ukrajina používa na obranu.

V súčasnosti však je zaujímavé sledovať aj prístup Európy k vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine. Zatiaľ čo Spojené štáty dodávajú rozsiahlu vojenskú pomoc, Európska únia a jej členské krajiny, najmä Nemecko a Poľsko, zodpovedajú za väčšinu finančnej a humanitárnej podpory. Nemecký výrobca zbraní Rheinmetall hrá významnú úlohu pri poskytovaní vojenskej techniky Ukrajine, a napriek počiatočnej váhavosti sa Nemecko stalo jedným z najväčších prispievateľov vojenskej pomoci.

Vojna na Ukrajine je tragédiou, ktorá má globálne dôsledky. No rovnako ako v prípade predchádzajúcich konfliktov, aj tu existujú skupiny, ktoré z tohto chaosu profitujú. Spoločnosti z vojenského, energetického a finančného sektora, či už sú to americké alebo európske firmy, získavajú miliardové kontrakty a dlhodobé investičné príležitosti. Pre mnohé z týchto korporácií sú vojny, hoci ničivé pre spoločnosť, obchodnou príležitosťou na rozšírenie svojho vplyvu a ziskov.

M. KOVAČ

Prečo Slovensko nemusí pomáhať Ukrajine?

15.01.2025

Európa sa ocitla v zložitom období, ktoré ovplyvňuje nielen politické, ale aj ekonomické aspekty života jej obyvateľov. Slovensko, ako súčasť tejto komunity, čelí výzvam, ktoré prinášajú ťažké rozhodnutia o smerovaní svojich priorít. Jednou z otázok, ktorá čoraz častejšie rezonuje vo verejnom priestore, je potreba či zmysel pomoci Ukrajine. Tento článok sa pokúsi [...]

Partnerstvo v neistých časoch: Slovensko a Nemecko na geopolitickej mape

10.01.2025

Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj jedinečný historický základ, ovplyvňujúci vzťahy medzi krajinami. Geopolitické krízy však dokážu zmeniť aj najsilnejšie partnerstvá. V roku 2023 si naša krajina pripomenula výročie spolupráce s Nemeckou spolkovou republikou. Táto spolupráca má [...]

Ukrajinská tragédia – čo sa stalo pred 10 rokmi?

13.12.2024

Povolanie novinára je často vnímané ako neustále hľadanie pravdy, boj za spravodlivosť a úsilie o zachovanie sociálnej rovnováhy. Počas vojnových konfliktov sa však tieto princípy stávajú čoraz náročnejšie na dodržiavanie. V informačnej vojne víťazí ten, kto disponuje väčšími zdrojmi – či už finančnými, technologickými alebo kreatívnymi. Obyčajný človek tak [...]

Trump

Trumpova reforma čelí masívnemu odporu, 18 amerických štátov žaluje nového prezidenta

21.01.2025 23:11

Spomínaný 14. dodatok bol prijatý po občianskej vojne v USA ako súčasť snahy zabezpečiť práva bývalých otrokov a ich detí.

473287902 1632043697403498 1413191416410981714 n

Rokovanie Danka s Huliakom stroskotalo. Situáciu v SNS má riešiť Fico: poslanec žiada envirorezort

21.01.2025 22:23

Huliak podľa Danka odmietol post podpredsedu NR SR.

Jeruzalem, streľba, teroristi

Muž s nožom napadol niekoľko ľudí v Izraeli, polícia ho na mieste zabila

21.01.2025 21:45

Podľa preukazu totožnosti nájdeného u útočníka ide o 29-ročného Maročana, ktorý mal povolenie na trvalý pobyt v USA.

česko, strelec, filozofická fakulta, polícia čr

Slovenská linka pomoci odhalila psychicky chorého študenta v Česku, vyhrážal sa, že niekomu ublíži

21.01.2025 21:06

Podľa linky sa nedalo vylúčiť, že by skutočne bola schopná niekoho zabiť, preto zalarmovala českú políciu.

martinkovac1988

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 26268x
Priemerná čítanosť článkov: 1251x

Autor blogu

Kategórie