Kto získa benefity z vojen: historický kontext

Vojny sú historicky jedným z najtragickejších a zároveň najvýnosnejších javov pre rôzne odvetvia. Zatiaľ čo konflikty spôsobujú obrovské utrpenie a materiálne škody, pre určité skupiny – predovšetkým firmy z vojenského, energetického a finančného sektora – predstavujú príležitosti na obrovské zisky. Moderné dejiny sú plné príkladov, kde z vojnového chaosu vyšli víťazne predovšetkým korporácie, ktoré dokázali získať kontrakty na dodávky zbraní, surovín alebo sa podieľali na povojnovej rekonštrukcii.

Jedným z najvýznamnejších príkladov je vojna v Iraku v roku 2003. Tento konflikt, ktorý začali Spojené štáty pod vedením Georgea W. Busha, bol oficiálne zdôvodnený potrebou odstrániť Saddáma Husajna a nájsť údajné zbrane hromadného ničenia. No za politickými a bezpečnostnými dôvodmi stála aj snaha získať prístup k ropným zdrojom krajiny. ExxonMobil, Chevron a ďalšie americké ropné giganty profitovali z chaosu po invázii, keď získali lukratívne kontrakty na ťažbu irackej ropy. Po vojne sa tieto firmy stali kľúčovými hráčmi v obnovenej irackej ekonomike, a hoci krajina zažívala politický a bezpečnostný rozvrat, ropný priemysel pokračoval v generovaní ziskov.

Po útokoch z 11. septembra 2001 vtrhli Spojené štáty do Afganistanu s cieľom zničiť teroristickú sieť al-Káida a zvrhnúť Taliban. Dlhoročný konflikt bol nesmierne nákladný, ale pre niektoré firmy mimoriadne výnosný. Halliburton, firma, ktorej bývalý generálny riaditeľ Dick Cheney bol v tom čase viceprezidentom USA, získala kontrakty v hodnote miliárd dolárov na obnovu infraštruktúry a logistické operácie pre americkú armádu. Rovnako ako v prípade Vietnamu, aj v Afganistane vojenskí dodávatelia a súkromné bezpečnostné firmy na konflikte výrazne zarobili, zatiaľ čo krajina sa ponorila do nestability a chaosu.

Rok 2022 priniesol ďalší vážny konflikt, tentoraz v srdci Európy. Ruská invázia na Ukrajinu bola katastrofou pre milióny ľudí, ale aj ďalšou príležitosťou pre vojenský a energetický sektor. Od začiatku vojny sa mnohé západné firmy zapojili do poskytovania pomoci Ukrajine, a to nielen vo forme zbraní, ale aj v rámci povojnovej obnovy, ktorá ešte len začína.

Vojenský priemysel USA, vrátane gigantov ako Lockheed Martin a Raytheon Technologies, z vojny na Ukrajine profitujú. Spojené štáty dodali Ukrajine pokročilé zbrane, vrátane protitankových systémov Javelin a rakiet Patriot, čím tieto firmy zabezpečili nové objednávky v hodnote miliárd dolárov. Nielen americké, ale aj európske spoločnosti ako nemecký Rheinmetall zaznamenali prudký nárast výroby v reakcii na dopyt po zbraniach a vojenskej technike, ktorú Ukrajina používa na obranu.

V súčasnosti však je zaujímavé sledovať aj prístup Európy k vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine. Zatiaľ čo Spojené štáty dodávajú rozsiahlu vojenskú pomoc, Európska únia a jej členské krajiny, najmä Nemecko a Poľsko, zodpovedajú za väčšinu finančnej a humanitárnej podpory. Nemecký výrobca zbraní Rheinmetall hrá významnú úlohu pri poskytovaní vojenskej techniky Ukrajine, a napriek počiatočnej váhavosti sa Nemecko stalo jedným z najväčších prispievateľov vojenskej pomoci.

Vojna na Ukrajine je tragédiou, ktorá má globálne dôsledky. No rovnako ako v prípade predchádzajúcich konfliktov, aj tu existujú skupiny, ktoré z tohto chaosu profitujú. Spoločnosti z vojenského, energetického a finančného sektora, či už sú to americké alebo európske firmy, získavajú miliardové kontrakty a dlhodobé investičné príležitosti. Pre mnohé z týchto korporácií sú vojny, hoci ničivé pre spoločnosť, obchodnou príležitosťou na rozšírenie svojho vplyvu a ziskov.

M. KOVAČ

Ozbrojené sily Slovenska čelia technickým výzvam: Kritická analýza stavu výzbroje a jej dopadov na obranyschopnosť štátu

20.06.2025

Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OS SR) sú kľúčovým garantom bezpečnosti štátu v čase rastúcej globálnej nestability a narastajúcich hrozieb v európskom priestore. Moderné armády členských štátov NATO kladú dôraz nielen na početné stavy vojakov či kvalitu výcviku, ale predovšetkým na technologickú úroveň výzbroje a vybavenia. Slovensko však v tejto oblasti [...]

🇳🇴 Islamizácia v Nórsku: realita, mýty a výzvy spoločnosti 🕌

11.06.2025

V posledných rokoch sa v Nórsku čoraz viac diskutuje o vplyve islamu na spoločnosť. Podľa štatistík žije v krajine približne 200 000 moslimov, čo je asi 4 % populácie. Tento podiel rastie najmä v mestských oblastiach ako Oslo, Bergen či Stavanger. Pozitívne prínosy:✅ Obohatenie kultúrneho života – nové festivaly, jedlá, umenie.✅ Rôznorodosť na pracovnom trhu – [...]

SR Bratislava Nové Mesto letecké snímky ŽS Filiálka BAX

Dopravná tepna Bratislavy bude celé leto rozkopaná, pripravte sa na kolóny

24.06.2025 16:02

Zo štyroch jazdných pruhov zostanú dva.

Pustý hrad

Nad Zvolenom vyrastú zaujímavé dielne. Pri obdivovaní pamiatky ponúknu komfort, aký tam doteraz chýbal

24.06.2025 16:00

Dve dobové stavby by mali začať rásť na Pustom hrade už na jeseň. Samospráva si od noviniek sľubuje ešte vyššiu návštevnosť, akú tam mali doteraz.

parlament, PVV, rokovanie, Robert Fico, Peter Pellegrini, Milan Majerský, Tomáš Taraba

PS na čele, Smer pod 20 percentami. KDH paktovanie s Ficom neprospieva, ukazuje prieskum

24.06.2025 15:49

Pred bránami Národnej rady zostávajú Demokrati, Maďarská aliancia Sme rodina i koaličná SNS.

Volodymyr Zelenskyj a Mark Rutte

Zelenskyj v Haagu: Ukrajina potrebuje protivzdušnú obranu. Firmy nesmú dodávať súčiastky Rusku, predlžujú vojnu

24.06.2025 15:25

Rutte zopakoval, že spojenci tento rok poskytnú Ukrajine vojenskú pomoc vo výške viac ako 35 miliárd eur.

martinkovac1988

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 37076x
Priemerná čítanosť článkov: 1324x

Autor blogu

Kategórie