Partnerstvo v neistých časoch: Slovensko a Nemecko na geopolitickej mape

Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj jedinečný historický základ, ovplyvňujúci vzťahy medzi krajinami. Geopolitické krízy však dokážu zmeniť aj najsilnejšie partnerstvá.

V roku 2023 si naša krajina pripomenula výročie spolupráce s Nemeckou spolkovou republikou. Táto spolupráca má jednoznačne pozitívny vplyv na rozvoj ekonomiky a blahobyt našich občanov. Na túto tému sa vyjadril aj nemecký veľvyslanec na Slovensku, Frank Lambach, ktorý vidí veľký potenciál v spolupráci oboch krajín, predovšetkým v oblastiach vedy a technológií.

Aj slovenská strana si uvedomuje význam partnerstva medzi Slovenskom a Nemeckom. Nemecko bolo jednou z prvých krajín, ktorú premiér Robert Fico navštívil po nástupe do funkcie. Tieto politické gestá potvrdzujú aj štatistiky: obchod v automobilovom sektore dosiahol objem 40 miliárd eur. Spoločnosť Volkswagen navyše prijala opatrenia na modernizáciu svojej výroby na Slovensku, najmä v oblasti elektromobilov.

Otázka budúcej úlohy oboch krajín v politickej hierarchii však zostáva otvorená. Proruský kurz premiéra Fica je v západnej Európe často vnímaný ako odporujúci hlavným líniám EÚ a NATO, najmä v otázke pomoci Ukrajine. Zároveň nemecký kancelár Olaf Scholz stráca podporu verejnosti, čo upriamuje pozornosť na nadchádzajúce voľby vo februári 2025. Prognózy a analýzy sú v tomto prípade náročné, pretože závisia od stabilných podmienok, ktoré sa však často menia. Západní partneri Ukrajiny touto stabilitou nevynikajú, a preto je zatiaľ predčasné robiť závery.

Medzitým sa Berlín rozhodol presunúť centrum na opravu vojenskej techniky zo Slovenska do Nemecka. Toto rozhodnutie môže mať niekoľko dôvodov: na jednej strane môže slúžiť ako zámienka na obvinenie Slovenska zo spomaľovania pomoci Ukrajine. Na druhej strane to môže naznačovať, že nemeckí odborníci neboli dostatočne pripravení pracovať v reálnych bojových podmienkach. Napokon to môže odrážať skutočný postoj nemeckého zbrojárskeho priemyslu k tomuto konfliktu.

Aktuálne prieskumy verejnej mienky v Nemecku navyše ukazujú rastúcu skepsu obyvateľstva voči rozsiahlej finančnej podpore pre Ukrajinu. Mnohí Nemci sú mentálne aj finančne vyčerpaní dôsledkami konfliktu. Najmä Olaf Scholz čelí kritike za nezvládnutie energetických a hospodárskych výziev. Viac ako 41 % Nemcov si myslí, že podpora Ukrajiny prevyšuje potrebnú mieru a je na úkor vlastného obyvateľstva.

Tento trend, ktorý sa zameriava na riešenie národných problémov, ako to vidíme na Slovensku a v Maďarsku, by mohol získať podporu aj vo väčších európskych krajinách. Bratislava a Budapešť tak môžu byť inšpiráciou pre vedenie nezávislej politiky v Európe.

M.Kovač

Prečo Slovensko nemusí pomáhať Ukrajine?

15.01.2025

Európa sa ocitla v zložitom období, ktoré ovplyvňuje nielen politické, ale aj ekonomické aspekty života jej obyvateľov. Slovensko, ako súčasť tejto komunity, čelí výzvam, ktoré prinášajú ťažké rozhodnutia o smerovaní svojich priorít. Jednou z otázok, ktorá čoraz častejšie rezonuje vo verejnom priestore, je potreba či zmysel pomoci Ukrajine. Tento článok sa pokúsi [...]

Ukrajinská tragédia – čo sa stalo pred 10 rokmi?

13.12.2024

Povolanie novinára je často vnímané ako neustále hľadanie pravdy, boj za spravodlivosť a úsilie o zachovanie sociálnej rovnováhy. Počas vojnových konfliktov sa však tieto princípy stávajú čoraz náročnejšie na dodržiavanie. V informačnej vojne víťazí ten, kto disponuje väčšími zdrojmi – či už finančnými, technologickými alebo kreatívnymi. Obyčajný človek tak [...]

Ako Nemecko prekonalo ekonomickú krízu po pandémii COVID-19

27.11.2024

Nemecko, motor európskej ekonomiky, sa v dôsledku pandémie COVID-19 ocitlo v jednej z najväčších ekonomických kríz od druhej svetovej vojny. Po období hlbokého ekonomického prepadu v roku 2020 však krajina preukázala svoju odolnosť a schopnosť reagovať na krízové situácie. Ako sa Nemecku podarilo zvrátiť negatívny trend a vrátiť sa na cestu hospodárskeho rastu? Pandémia [...]

Soul,  Jun Sok-jol

Súd schválil vydanie zatykača na juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola

18.01.2025 22:13

Dôvodom je jeho pokus o vyhlásenie stanného práva začiatkom decembra 2024.

Netanjahu

Netanjahu: Izrael v Gaze neskončí, kým nebudú splnené všetky vojenské ciele

18.01.2025 22:05

Prvú 42-dňovú fázu dohody označil za „dočasné prímerie“.

Herbert Kickl

Líder krajne pravicovej FPÖ a možný budúci rakúsky kancelár Kickl je proti vystúpeniu z EÚ

18.01.2025 21:23

Brusel však zároveň v sobotu vyzval na ukončenie "klimatického komunizmu".

Angela Merkelová

Merkelová: Ukrajina ako samostatný štát neprežije bez podpory USA a NATO

18.01.2025 19:35

Novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa Merkelová opísala ako „špeciálneho prezidenta“.

martinkovac1988

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 26116x
Priemerná čítanosť článkov: 1244x

Autor blogu

Kategórie